CHƯƠNG TRÌNH “THẮP SÁNG ƯỚC MƠ” NĂM 2022
Với mục đích tôn vinh những tấm gương giàu ước mơ, nghị lực, vượt qua hoàn cảnh khó khăn đạt thành tích cao trong học tập. Sáng ngày 24/01/2022, BTV Đoàn trường THPT Nguyễn Khuyến đã tổ chức chương trình “ Thắp sáng ước mơ tuổi trẻ Việt Nam” năm 2022.
Tại chương trình, các em học sinh được giao lưu với những tấm gương tiêu biểu. Thông qua giao lưu, các em đã bày tỏ nguyện vọng của mình và nghe những vị khách mời chia sẻ kinh nghiệm, bí quyết trong học tập để biến ước mơ thành hiện thực.
Nhân dịp này, Ban tổ chức đã biểu dương và tặng quà cho 31 em đoàn viên xuất sắc. Mỗi em có một hoàn cảnh khác nhau như: Mồ côi bố hoặc mẹ, có em mồ côi cả bố và mẹ, có em phải vượt qua nỗi đau bệnh tật, kinh tế gia đình khó khăn để nỗ lực vươn lên trong học tập và rèn luyện. Các em thực sự là những bông hoa tỏa ngát hương trong vườn hoa nghìn việc tốt.
Chương trình đã thắp lên những ước mơ cao đẹp, chia sẻ và đồng hành với các tấm gương vượt khó. Từ đó bồi dưỡng thêm niềm tin, giáo dục lý tưởng sống cho thanh thiếu niên.
Nguyễn Thị Mỹ Châu
I don’t think the title of your article matches the content lol. Just kidding, mainly because I had some doubts after reading the article. https://www.binance.com/es/register?ref=YY80CKRN
hello there and thank you for your information – I’ve
certainly picked up something new from right here. I did however expertise a few technical
issues using this web site, since I experienced to reload the web site
many times previous to I could get it to load properly. I
had been wondering if your web host is OK? Not that I’m
complaining, but sluggish loading instances times will very frequently affect your placement in google and
can damage your quality score if ads and marketing with Adwords.
Well I’m adding this RSS to my email and could look out for much more of your respective
intriguing content. Make sure you update this again soon..
Escape rooms
Very interesting points you have remarked,
appreciate it for putting up.?
Thank you for your sharing. I am worried that I lack creative ideas. It is your article that makes me full of hope. Thank you. But, I have a question, can you help me?
This site was… how do I say it? Relevant!! Finally I’ve found something that helped me. Cheers!
Thanks for sharing. I read many of your blog posts, cool, your blog is very good.
Hello, I do believe your web site could possibly be having browser compatibility issues. When I look at your blog in Safari, it looks fine however when opening in IE, it’s got some overlapping issues. I just wanted to provide you with a quick heads up! Besides that, excellent website.
The very next time I read a blog, Hopefully it won’t fail me just as much as this particular one. I mean, Yes, it was my choice to read, however I genuinely believed you’d have something interesting to say. All I hear is a bunch of whining about something that you could possibly fix if you were not too busy looking for attention.
Greetings! Very useful advice in this particular article! It is the little changes that will make the most significant changes. Many thanks for sharing!